جذاب‌ترین پروژه‌های برنامه‌نویسی در گیت‌هاب

جذاب‌ترین پروژه‌های برنامه‌نویسی در گیت‌هاب

از مجموع 35 میلیون پروژه منبع‌باز که روی وب‌سایت GitHub(وب‌سایت اشتراک‌گذاری برنامه‌نویسی) قرارگرفته، نمونه‌های زیادی وجود دارند که به عنوان بسته‌های نرم‌افزاری پیشرفته توسط شرکت‌های مختلف در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. برخی نمونه‌های دیگر نیز کتابخانه‌های کدنویسی کوچک‌تر با مقاصد و اهداف مشخص هستند که از جمله نیازهای ضروری برای برخی توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری به حساب می‌آیند. این در حالی است که نمونه‌هایی هم وجود دارند که باید از آنها با عنوان "کدنویسی‌های خنده‌دار" یادکرد.

کدنویسی‌های خنده‌دار یا جوک‌های برنامه‌نویسی شاید برای افرادی که در این حوزه فعالیت نمی‌کنند چندان جذاب به‌نظر نرسند و یا حتی به مختصر توضیحی برای درک ساز و کار آنها نیاز باشد اما آنچه مشخص است، نمایشی از پیاده‌سازی ایده‌های جالب و خلاقانه برنامه‌نویسان در وب‌سایت گیت‌هاب به حساب می آیند. با این توضیح، در ادامه به نمونه‌ای از جذاب‌ترین کدنویسی‌های موجود در وب‌سایت گیت‌هاب اشاره خواهیم کرد.

ترامپ اسکریپت؛ برنامه‌ای بر مبنای تصورات واهی دونالد ترامپ

ترامپTrumpScript زبان برنامه‌نویسی است که توسط چهار دانشجوی دانشگاه رایس نوشته شده است. طبق توضیح درج شده در پایین این پروژه، برنامه‌نویسان این زبان به این نتیجه رسیده‌اند که داشته‌های موجود در حوزه زبان‌های برنامه‌نویسی نمی‌توانند ادعاهای مرد مو طلایی حاضر در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یعنی ترامپ را تایید کنند و از همین رو، دست به ایجاد زبانی جدید برای فهم بهتر گفته‌های ترامپ زده‌اند. این کدنویسی که از 1000 خط تشکیل شده، زبانی محدود را در حوزه برنامه نویسی ایجاد کرده که در ادامه به برخی از قوانین! آن اشاره خواهیم کرد.

      · TrumpScript تنها امکان استفاده از اعدادی بیشتر از یک میلیون را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌آورد زیرا به گفته ترامپ " اعداد خرد، اهمیتی ندارند." یکی از اظهارات ترامپ به مضمون "من واقعا ثروتمند هستم، قسمتی از زیبایی من آن است که من خیلی ثروتمندم." را به عنوان پیغام خطا پیش روی شما قرار می‌دهد.

      · ترامپ اسکریپت امکان استفاده از اعداد کسری یا اعشاری را هم به شما نخواهد داد و ملزم به استفاده از اعداد صحیح خواهید بود چون بازهم بنابر گفته ترامپ "آمریکا هیچ‌ کاری را نصفه و نیمه رها نمی‌کند."

      · در صورتی که کاربر قصد داشته باشد ترامپ‌اسکریپت را روی رایانه‌ای مجهز به سیستم‌عامل ویندوز اجرا کند با پیغام خطای "ویندوز؟ مشکل بزرگی که این کشور دارد، رایانه‌های شخصی است." روبرو خواهد شد.

      · تمامی برنامه‌ها باید با عبارت "آمریکا فوق‌العاده است" به پایان برسند.

البته استفاده از ترامپ‌اسکریپت به این سادگی‌ها هم نبوده و در اکثر مواقع، با عدم اجرای موفقیت ‌آمیز کدها شاهد نمایش پیغام خطا نخواهید بود. نویسنده این برنامه، دلیل این موضوع را اینچنین عنوان کرده: "عدم نمایش پیغام خطا به این دلیل است که ترامپ علاقه‌ای به صحبت درباره شکست‌های خود ندارد."

 

13؛ برنامه‌ای برای بررسی عمیق‌تر عدد سیزده!

تقریبا در هر زبان برنامه‌نویسی، برنامه‌ای که برابری یک متغیر با عدد 13 را بررسی کند به صورت

if (someNumber == 13)

  // true

else

  //false

خواهد بود. این در حالی است که پروژه جالبی با عنوان is-thirteen که از صدها خط برنامه تشکیل شده و در نوشتن آن 92 برنامه‌نویس حضور دارند، به بررسی این موضوع خواهد پرداخت که عدد ورودی برابر با 13 است یا خیر؟! پروژه‌ای که کاملا بی‌فایده و البته یک شوخی جذاب در دنیای برنامه‌نویسان به حساب می‌آید.

بهترین قسمت پروژه is-thirteen تخصیص منابعی از گیت‌هاب به آن است که به کاربران امکان درج پرسش‌، اظهارنظر و تقاضا برای اضافه‌شدن قابلیت‌های بیشتر را خواهد داد.

 

ComcastifyJS؛ کاهش سرعت بارگذاری تصاویر!

دلیل ایجاد چنین پروژه‌ای، سرعت بارگذاری بیش از حد تصاویر در صفحات وب عنوان شده است. موضوعی که البته به‌نظر می‌رسد در کشور ما صادق نباشد اما توسعه‌دهندگان Onion معتقدند با بهره‌گیری از این کتابخانه جاوا اسکریپت، سرعت بارگذاری تصاویر در صفحات وب کاهش خواهد یافت تا بتوانید تصاویر را دقیق‌تر و عمیق‌تر مشاهده کنید. این در حالی است که کاربرانی که با پرداخت هزینه از این کدنویسی استفاده می‌کنند می‌توانند کاهش سرعت بیشتری را در مقایسه با کاربران معمولی شاهد باشند. بد نیست بدانید به تازگی افزونه کروم این مجموعه برنامه‌نویسی نیز عرضه شده است.

 

جایگزین‌هایی برای طرح‌نما یا لورم ایپسوم

در مراحل ایجاد صفحات وب، طراحان و توسعه‌دهندگان معمولا از متونی به نام "لورم ایپسوم" یا همان طرح‌نما برای بررسی نسخه پیش‌نمایش متن در صفحات وب استفاده می‌کنند. این در حالی است که برای برخی طراحان، استفاده از متن‌های لاتین ساده کافی نخواهد بود. این کاربران می‌توانند با مراجعه به مخزن awesome-ipsum، لیستی از ده‌ها نسخه جایگزین را برای متون پیش‌فرض دریافت کنند. نکته جالب، در ایپسوم‌های متفاوت و نتایجی است که تولید می‌کنند. به عنوان مثال با استفاده از Pasta Ipsum در قالب عنوان “Features many varieties of pasta. Includes option to add random profanity for no reason.”

می‌توانید نتیجه زیر را در وب‌سایت خود مشاهده کنید:

Pasta ipsum dolor sit amet farfalloni marziani mafalde shit ricciutelle pappardelle rat fart lasagne spaghettini orzo. Lasagne lasagnette conchiglie frakking sumbitch cellentani fagioloni maltagliati conchiglie farfalloni. Creste di galli strozzapreti penne zita asshole mafaldine pastina asshole foglie d’ulivo.

شبه‌کتابخانه‌های جاوا اسکریپت

در دنیای برنامه‌نویسی، توسعه‌دهندگان همواره در تلاشند تا فرایندهای کدنویسی را ساده‌تر کنند. این راهکار در اغلب موارد با نوشتن کتابخانه‌ها که در واقع افزونه‌هایی برای زبان برنامه‌نویسی هستند نمود پیدا می‌کند. با متداول‌تر شدن استفاده از کتابخانه‌ها، برنامه‌نویسی برای افراد مبتدی نیز ساده‌تر خواهد شد. با این توضیح، در ادامه به چند مورد از جالب‌ترین کتابخانه‌های جاوا اسکریپت اشاره خواهیم کرد.

Vapor.js

کتابخانه جاوا اسکریپت vapor.js به عنوان کوچک‌ترین و سریع‌ترین کتابخانه جاوا اسکریپت جهان مطرح شده است. نکته جالب اینکه در این کتابخانه، صفر! خط کدنویسی وجود دارد.

Semicolon.js

نسخه ایمن‌تر و کاراتر از vapor.js، کتابخانه جاوا اسکریپت Semicolon.js است که در آن تنها یک سمی‌کولون (با معادل فارسی "واوک به همراه نقطه") مشاهده می‌شود.

Vanilla.js

وانیلا در واقع کامپایلر جاوا اسکریپیتی است که جاوا اسکریپت را به جاوا اسکریپت کامپایل می‌کند! بله درست متوجه شدید، این کتابخانه در واقع هیچ عمل خاصی را انجام نمی‌دهد. با این وجود، اطلاعات موجود در صفحه گیت‌هاب این کتابخانه جاوا اسکریپت به تنهایی می‌تواند برنامه‌نویس‌های تازه‌کار را برای ساعت‌ها دست بیندازد.

language
email