اگر کماکان در مورد یادگیری زبان Java مردد هستید، این مقاله برای شماست!

اگر کماکان در مورد یادگیری زبان Java مردد هستید، این مقاله برای شماست!

اگر با دنیای برنامه‌نویسی آشنا باشید احتمالاً به راحتی می‌توانید زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی را نام ببرید که هر کدام نقاط ضعف و قوت خاص خود را داشته و به نحوی زندگی ما را آسان‌تر کرده‌اند؛ گرچه نمی‌توان گفت که رقابتی واقعی میان زبان‌های مختلف وجود دارد، اما در طی 20 سال گذشته، جاوا ثابت نموده که یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی است. این زبان اپن‌سورس و رایگان، از زمان ایجادش تاکنون، مراحل مختلفی را طی نموده و در هر مرحله پیشرفته‌تر و کامل‌تر شده است. طی این سال‌ها، زبان برنامه‌نویسی جاوا جای خود را در دنیای توسعهٔ نرم‌افزار و اپلیکیشن باز کرده و به یک زبان محبوب تبدیل شده است. اما چرا جاوا تا این اندازه محبوب است و چرا یادگیری آن مهم است؟

1. منابع بی‌شماری برای یادگیری جاوا در دسترس است.
امروزه منابع یادگیری بسیار زیادی مانند دوره‌های آنلاین رایگان و غیررایگان، کتاب‌ها، انجمن‌ها و ... برای یادگیری زبان جاوا فراهم است به طوری‌ که هر سوالی که فکرش را بکنید، قبلاً در تالارهای گفتگوی آنلاین، صفحات پرسش‌وپاسخ و ... مطرح شده و پاسخ داده شده‌ است.

2. فرصت‌های شغلی فراوانی برای این زبان وجود دارد.
برنامه‌نویسان جاوا که دانش و مهارت کافی داشته باشند، شدیداً مورد تقاضای بازار کار هستند. علاوه بر تقاضا و نیاز روزافزون شرکت‌ها، این برنامه‌نویسان می‌توانند به صورت فریلنس و آزاد نیز در حوزۀ اپ‌نویسی اندورید مشغول به کار شده برای خود درآمدی داشته باشند. بسیاری از پروژه‌های بزرگ اینترپرایز در ایران -همچون پروژه‌های بانکی- با استفاده از این زبان نوشته شده‌اند؛ لذا تسلط به این زبان، می‌تواند امیدبخش آیندهٔ شغلی خوبی برای توسعه‌دهندگان حرفه‌ای این زبان باشد.

3. جاوا شییٔ گرا است.
جاوا یک زبان برنامه‌نویسی شییٔ‌گرا است و همین ویژگی، جاوا را به زبانی توسعه‌پذیر، منعطف و قابل انطباق با پلتفرم‌های مختلف تبدیل نموده است به طوری که جاوا یکی از بهترین نمونه‌های عملی OOP (برنامه‌نویسی شییٔ‌گرا) و کاربرد صحیح آن‌ها را ارائه کرده است.

4. جاوا اپن‌سورس/رایگان است.
جاوا یک زبان اپن‌سورس و مستقل از پلتفرم است. بنابراین در ازای اپلیکیشن‌نویسی با این زبان، نیازی نیست که حتی یک ریال هم به هیچ شخص یا شرکتی پرداخت کنید.

5. API زبان جاوا بسیار غنی است.
مجموعه APIهای زبان جاوا، یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت آن است؛ به علاوه، ابزارهای فراوانی اکوسیستم اپن‌سورس جاوا را پشتیبانی می‌کنند. بنابراین همه چیز برای کار با جاوا فراهم است (لازم به ذکر است که API این زبان، در نسخه‌های جدیدتر جاوا بیش‌ از پیش، غنی‌تر خواهد شد.)

6. ابزارهای توسعه قدرتمندی برای زبان جاوا وجود دارد.
IDEهای قدرتمند موجود مانند Eclipse و Netbeans که کدنویسی جاوا را به تجربه‌ای لذت بخش تبدیل نموده‌اند، یکی دیگر از عوامل افزایش محبوبیت جاوا هستند. این IDEها علاوه بر آسان‌تر نمودن کدنویسی، اشکال‌یابی (Debugging) را نیز برای برنامه‌نویسان آسان‌تر نموده‌اند (لازم به ذکر است که این ابزارها نیز رایگان هستند.)

7. جاوا کاربردی گسترده و جهانی دارد.
جاوا همه‌جا هست! ثبات و مقیاس‌پذیری جاوا باعث شده تا این زبان به طور گسترده در موبایل‌ها، کامپیوترهای دسکتاپ، برنامه‌های کاربردی و غیره مورد استفاده قرار گیرد. همین موضوع در مورد برنامه‌نویسان این زبان نیز مطرح است. تعداد آن‌ها بیشتر از برنامه‌نویسان سایر زبان‌ها است. همچنین جاوا سهم زیادی را در زمینۀ اینترنت اشیاء یا loT به خود اختصاص داده است.

8. جامعۀ توسعه‌دهندگان رو به رشد جاوا
باتوجه به این‌که جاوا فلسفۀ خدمت به جامعهٔ توسعه‌دهندگان را عملی نموده است، با حدود 10 میلیون برنامه‌نویس جاوا در سراسر دنیا، جامعۀ جاوا همچنان در حال گسترش است. در تالارهای گفتگوی آنلاین Stackoverflow، متخصصان جاوا همواره آمادۀ پاسخ‌گویی به تازه‌کارها هستند.

9. جاوا در زندگی روزمرهٔ کاربران، نمود عینی دارد.
اگر هنوز هم با شک‌وتردید به جاوا نگاه می‌کنید، بهتر است بدانید که جاوا در وبسایت‌های محبوبی مانند Amazon.com ،Facebook.com ،LinkedIn.com و eBay.com به کار گرفته شده است. این زبان همچنین در توسعه اپلیکیشن‌های تجاری، اینترنت اشیاء، رایانش ابری و ... نیز کاربرد دارد. نیاز به توضیح نیست که امنیت و عملکرد تحسین برانگیز جاوا را نیز به این موارد بیفزایید.

10. شرکت اوراکل پشتیبان جاوا است.
جاوا در ابتدا توسط جیمز گاسلینگ در شرکت سان‌مایکروسیستمز ابداع شد اما پس از آن‌که این شرکت به تصاحب غول دیتابیسی دنیا یعنی اوراکل درآمد، مالکیت این زبان نیز به شرکت اوراکل انتقال یافت؛ مالکیت این زبان توسط اوراکل  بدان معنا است که شرکتی بزرگ، موفق و پولدار از این زبان حمایت می‌کند و از همین روی، می‌توان انتظار داشت که محبوبیت این زبان با ظهور و افول زبان‌های جدید خیلی تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

منبع: سکان

language
email