بوت استرپ چیست؟

بوت استرپ چیست؟

توضیحات مختصری در مورد بوت استرپ :

آموزش کامل بوت استرپ BootStrap فریم ورک بوت استرپ یک مجموعه ی رایگان از ابزارهای ایجاد کامپوننت برای وب سایت و وب اپلیکیشن می باشد. بوت استرپ حاوی تمپلیت های طراحی بر پایه ی HTML و CSS برای تایپوگرافی، فرم ها، دکمه ها، navigation و دیگر کامپوننت های UI و همچنین اکستنشن های جاوا اسکریپت است. در ژوئن سال ۲۰۱۴، فریم ورک بوت استرپ پروژه ی شماره ۱ در GitHub بود که بیش از ۶۹۰۰۰ ستاره و بیش از ۲۵۰۰۰ شاخه داشت. هم اکنون کاربرانی مانند MSNBC و NASA از آن استفاده می کنند.

ویژگی ها:

بوت استرپ با آخرین نسخه های تمام مرورگر های بزرگ سازگاری دارد. هنگامی که از بوت استرپ در مرورگرهای قدیمی مانند اینترنت اکسپلورر ۸ استفاده می شود، به خوبی خود را با آن مرورگر وفق داده و مطابق با امکانات آن مرورگر، خود را پایین می آورد. از نسخه ی ۲٫۰ به بعد، بوت استرپ از طراحی وب responsive یا پاسخگو نیز پشتیبانی می کند. به این معنی که آرایش صفحات وب با در نظر گرفتن ویژگی های صفحه نمایش مورد استفاده (دسکتاپ، تبلت، گوشی موبایل)، به صورت داینامیک منطبق می شود. با شروع نسخه ی ۳٫۰، بوت استرپ فلسفه ی طراحی موبایل را برگزید که تاکید آن بر طراحی responsive به صورت پیش فرض بود. بوت استرپ به صورت open source بوده و بر روی GitHub موجود می باشد. برنامه نویسان می توانند در این پروژه شرکت کرده و تغییرات مورد نظر خود را بر روی این پلتفرم اعمال کنند. اخیرا، اعضای انجمن bootstrap توانسته اند، مستندات آن را به زبان های مختلفی از جمله چینی، اسپانیایی و روسی ترجمه کنند.

ساختار و کاربرد:

توییتر bootstrap به صورت ماژولی بوده و شامل یک سری از شیوه نامه (stylesheet) های LESS می باشد که کامپوننت های مختلف toolkit را اجرا می کند. شیوه نامه ای که bootstrap.less نام دارد شامل شیوه نامه های کامپوننت ها می باشد. برنامه نویسان می توانند از خود فایل Bootstrap استفاده کنند و از این طریق بتوانند کامپوننت های مورد نظر خود را برای استفاده در پروژه ی خود انتخاب کنند. انطباق ها از طریق یک شیوه نامه ی تنظیماتی مرکزی، برای حوزه ی محدودی امکان پذیر می باشد. تغییرات عمیق نیز از طریق LESS امکان پذیر می باشد. استفاده از زبان شیوه نامه ی LESS، امکان استفاده از متغیرها، توابع و اپراتورها، سلکتورهای تودرتو و mixin ها را می دهد. از زمان انتشار نسخه ی ۲٫۰ ، تنظیمات بوت استرپ دارای یک گزینه ی مخصوص “Customize” در مستندات خود شد. علاوه بر این، برنامه نویس می تواند کامپوننت ها و انطباقات دلخواه خود، و در صورت نیاز مقادیر گزینه های متعدد را بر اساس نیاز خود برای یک فرم انتخاب کند. بسته ای که پس از آن ایجاد شود نیز شامل شیوه نامه ی از پیش ساخته شده ی CSS می باشد. سیستم Grid و طراحی پاسخگو نیز با آرایشی با عرض ۱۱۷۰ پیکسل، استاندارد شناخته می شود. علاوه بر این، برنامه نویس می تواند از آرایشی با عرض متغیر استفاده کند. در هر دو مورد، toolkit دارای چهار روش متفاوت برای استفاده از رزولوشن های مختلف و انواع دستگاه ها شامل گوشی های موبایل، تبلت ها و کامپیوترهای شخصی با روزولوشن های بالا و پایین است. هر یک از روش ها می تواند با عرض ستون ها انطباق یابد.

language
email